Бути благословенним сьогодні в моді
Проглянувши соціальні сторінки у Facebook та Instagram, можна зробити висновок, що сьогодні багато людей відчувають себе #blessed. В сучасному світі соціальних мереж люди використовують поняття «благословенний», щоб голосно похвалитися чимось і, водночас, бути скромними.
Отримав стипендію? #blessed. Підвищення на роботі? #blessed. Щаслива сім’я? #blessed.
Звісно, ми, християни, також використовуємо цей термін. Молимося, щоби Бог благословив нашу сім’ю. Визнаємо наш успіх «Божою благодаттю». Просимо благословення в служіннях. Але що насправді це слово означає для нас? Як ми повинні розуміти Боже благословення?
Успішне життя
Чи є для віруючих людей визначення «благословенне» та «успішне життя» синонімами? Чи справді благословення є християнською версією хорошого життя? Щасливий шлюб, слухняні діти, здоров’я, кар’єра, вірні друзі, фінансовий достаток — якщо це ознаки благословенного життя, тоді кожну людину, яка все це має, можна вважати надзвичайно благословенною.
Та чи це справді так? Якщо люди мають усе це, чи можуть вони вважати себе обраними, благословенними?
Замість безмежного почуття вдячності Богу люди можуть почуватися самодостатньою та гордо. Можливо, навіть дещо самовпевнено. І, врешті-решт, своє життя вони пояснюватимуть не Божим благословенням, а власною непосильною працею.
У людини немає більше бажання благати Бога про підтримку, бо для неї все складається якнайкраще. Не треба надалі довірятися Богові, адже можна повірити у власні сили. Людина більше не потребуватиме наповнювати Богом своє життя, оскільки воно вже наповнене успіхом та радістю.
Найцінніші Божі благословення
Моє бажання наблизитися до Бога завжди посилюється у складні періоди життя. В болючі моменти найбільше відчуваю цю необхідність. Саме труднощі опускають мене на коліна. Оживляють мою молитву. Ведуть до пошуку в Біблії віршів, котрі заспокоюють і дають надію.
Земні благословення є тимчасовими; сьогодні вони є — а завтра ви можете залишитися тільки із спогадами. Усі благословення Йова пропали впродовж доби. У мене теж було щасливе життя, яке повністю змінилося протягом лише кількох тижнів. Мій шлюб був зруйнований. Діти відвернулися від мене. Здоров’я різко погіршилося. Сім’я розпалася. Мрії зруйновані.
Але в розпалі цих болісних подій я відчула найцінніші благословення Бога. Відчула віру, якої не мала раніше. Любов, якої ніколи не знала. Перебування з Богом, яке складно описати словами. Випробування зміцнили мою віру і підняли її до таких висот, яких я б ніколи не досягнула через вдячність за успіх та достаток.
Хоча мої випробування не були явними благословеннями, але вони стали для них поштовхом. Лаура Сторі співає у пісні: «Що, якщо ваші благословення приходять через краплі дощу? Що, якщо випробування в житті — дощ, грози і буремні ночі — це незбагненна Божа милість для нас?»
Ця незвична для нас ідея благословення чітко висвітлена у Біблії.
Незалежно від обставин
У Новому Завіті 112 разів використано слова «благословення», «благословити», «блаженні», й жодне з них не пов’язане з матеріальним достатком. Розглянемо деякі вірші:
«Благословенні вбогі духом, бо Царство Боже належить їм. Благословенні засмучені, бо Бог утішить їх… Благословенні миротворці, бо вони будуть названі дітьми Божими. Благословенні переслідувані за праведність, бо їм належить Царство Небесне» (Мт. 5:3-4, 10-11).
«…Дійсно блаженні ті, які слухають Боже слово і бережуть його!» (Лк. 11:28).
«Блаженні, кому прощені беззаконня і кому покриті гріхи» (Рим. 4:7, цитування Пс. 32:1).
«Блаженний муж, який подолає спокусу, бо коли буде випробуваний, то одержить вінець життя, що його [Господь] обіцяв тим, хто любить Його» (Як. 1:12).
«…віднині блаженні ті, хто вмирає в Господі… блаженні покликані на весільну вечерю Агнця» (Об. 14:13, 19: 9).
Слово «благословенний» в Новому Завіті жодним чином не асоціюється з матеріальним процвітанням чи будь-якими іншими земними благами. Скоріше навпаки — благословення пов’язане з бідністю та випробуваннями, що випадають на долю людини і ведуть до духовного зростання та зміцнення у вірі.
Біблійний словник Key-Word Study Bible дає наступне роз’яснення: «Грецьке слово «makarioi», що перекладене як «благословенний», означає «бути повністю задоволеним». Це стосується тих, хто цінує любов Бога і вдячний Йому за все, незалежно від життєвих обставин».
То що таке благословення? Святе Письмо показує — це те, що ми отримуємо від Бога і що дарує нам глибоке задоволення у Ньому. Це все, що зближує нас з Ісусом. Те, що допомагає нам відмовитися від тимчасового і ще більше прагнути вічного. І часто це — випробування й боротьба, біль та розчарування, нездійснені мрії і втрати, бо саме вони як ніщо інше зближують нас із Богом.
Справжнє благословення
Біль і втрата змінюють нас. Іноді ці зміни розкривають нашу суть, виявляють ті місця, що ведуть до глибших стосунків з Богом. Стосунків, які були неможливі за інших обставин. Саме випробування змушують нас покласти всю надію на Бога.
У моменти болю і втрат ми прагнемо Його присутності. Хочемо відчувати, що Бог є за нас, з нами і в нас. Щаслива сім’я, достаток та здоров’я — це щедрі дарунки, за які ми дякуємо Богові, але вони не є його найбільшим благословенням. Вони можуть вести нас до радості, однак не в Бозі, у Його дарах.
Істинне благословення завжди зближує нас із Богом. І коли це відчуваємо, ми справді #благословенні!
Венета Різнер є дружиною та матір’ю двох дочок. Вона автор книги The Scars That Have Shaped Me: How God Meets Us in Suffering а також багатьох християнських бублікацій як на власному блозі Danceintherain.com, так і на сайті Desiringgod.org.
Переклад: Надія Лихман
All rights reserved © Vaneetha Rendall Risner. Translated by permission of Desiring God. This article was originally published at Desiringgod.org.