Читайте те, що автор хотів вам передати
Коли читаємо, ми хочемо дізнатися, що саме автор прагнув нам показати, та отримати певні відчуття через його слова. Він мав мету, коли писав. І ніщо її вже не змінить. Це — як фактична подія в минулому.
Ми не читаємо просто для суб’єктивного сприйняття, а занурюємося в книгу, щоби відкрити для себе справжні думки автора. Я не задоволений тим, наскільки проникливо і глибоко сприймаю те, що читаю. Знаю, що часто пропускаю головну думку речення, значення слів та літер — а це те, що автор використовує, аби відкрити нам суть. Тому пошук і розуміння сутності — це наша перша мета, незалежно від того, що саме ми читаємо.
Запитуйте, щоби відкрити усе багатство Біблії
Коли ми читаємо, то, переважно, не обдумуємо текст глибоко, поки не натрапимо на проблему, яку необхідно розв’язати, таємницю, яку треба розгадати, або пазл, який потрібно скласти. Тільки коли отримуємо розумовий виклик, ми переходимо від пасивного до активного читання. Внаслідок цього, під час читання, не зауважуємо багато важливих і глибоких думок автора.
Ставити собі питання – це шлях до розв’язання проблем та розгадки таємниць, оскільки запитання пробуджують та підтримують наше мислення. Активне стимулювання нашого розуму під час читання веде до глибокого та істинного розуміння прочитаного тексту.
Запитуйте себе про їх значення. Що означає те чи інше слово саме в цьому реченні? Пам’ятайте, ми запитуємо, аби дізнатися, що саме автор хоче нам показати через це слово, а не орієнтуємося на власну думку про те, що воно означає. Одні й ті ж самі слова матимуть різне значення в реченнях.
Прийменник – це частина мови, яка виражає зв’язок між словами і описує спосіб певної дії. Наприклад: «Якщо за допомогою Духа Святого позбавляєтеся тілесних вчинків, то матимете справжнє життя». «За допомогою Духа Святого» — містить прийменник, який описує спосіб дії. Це говорить, як саме знищити гріх у нашому житті. Знаходьте й обдумуйте уважніше такі прийменники і запитуйте себе, що саме вони пояснюють.
Речення – граматична конструкція, що містить підмет та присудок. Те, як речення взаємозв’язані між собою, — це одне з найважливіших питань, на яке можемо знайти відповідь. Часто, вона криється у сполучниках (наприклад, але, якщо, та, тому, щоб, тому що…), які з’єднують речення. Інколи основні теологічні відмінності ґрунтуються на цих сполучниках.
Ви не зможете зрозуміти суть речення, якщо не будете знати значення слів, і ви не зможете дізнатися значення слів, якщо не будете знати суть речення. Це — замкнутий круг, але він не безвихідний. Адже слова мають обмежений діапазон подвійних значень.
Хибні здогади стосовно значення слів часто стають очевидними в кінці речення або абзацу. Незважаючи на те, що слова самі собою можуть мати різні значення, зміст і зв’язок речень навколо них переважно показує нам те правильне, яке автор хотів сказати.
Нам варто запитувати, як те, що читаємо в одному розділі, узгоджується з іншими. Чи те, що ми прочитали, згадано ще і в інших місцях Біблії? Чи є розділи, які здаються суперечливими або непослідовними?
Коли бачу певну відмінність між двома віршами або розділами, я ніколи не вважаю, що Біблія непослідовна. Натомість переконаний: бачу не все те, що повинен. Коли не можу зрозуміти певні розбіжності, то запитання, однозначно, сприяють мені у тому, щоб побачити більше.
Мало що допомагає нам глибше і багатше пізнати Бога та Його шлях для нас так, як звичка запитувати про взаємозв’язок віршів та розділів Біблії, коли в них на перший погляд є розбіжності.
Авторам Біблії було важливо не тільки те, що ми знаємо, а й хто ми є та що робимо. Тому запитання також потрібні, щоби практично застосувати знайдені відповіді. У наших сім’ях. У нашій церкві. В нашому житті. Застосування біблійної мудрості — це процес усього нашого життя. Є мільйони ситуацій, у яких Слово Боже змінює стосунки і долі людей. Нашим завданням є не вивчення напам'ять кожного біблійного вірша, а зростання в застосуванні Святого Письма у нашому житті.
Перебування з Богом через читання Біблії змінює не тільки наш світогляд, а й наші серця. Весь спектр людських емоцій – це можлива відповіді на ті зміни, які в нас творить Слово Боже. Творець дав нам Біблію не тільки для того, щоб показати істини життя, а й щоб через щиру любов ми змінювали наші серця. Слово Боже маємо вшановувати не тільки правильним розумінням, а й справжньою відповіддю наших сердець.
Моліться та просіть Божої допомоги
Господи, відкрий нашим серцям Твоє Слово. Дай мудрості зрозуміти Його. Відкрий наші очі, щоби бачити Твої чудеса. Впокори нашу волю і дай смиренного духа. Зігрій серця і покажи Твій план для нашого життя.
Джон Пайпер є проповідником і автором більш як 50 християнських книг. Він також є ректором в Bethlehem College & Seminary і понад 33 роки був пастором в Bethlehem Baptist Church. Джон та його дружина Ноель разом виховують чотирьох синів та одну дочку, проживає сім'я в Сент-Полі, Міннесота.
Переклад: Ігор Олексюк
All rights reserved © John Piper. Translated by permission of Desiring God. This article was originally published at Desiringgod.org